2015

Příprava a koncert s LGMC

Doodles do roku 2015 vstoupili s jasnou prioritou: poctivě se připravit na vystoupení s londýnským LGMC. Nebylo to však jednoduché. Tomáš vlivem svého pracovního vytížení nemohl v pozici sbormistra fungovat na sto procent, a mnoha zkoušek se proto ujal Marek. V podstatě pokračovala situace z předchozího roku, kdy si veškerou organizační práci museli víceméně zajišťovat členové sboru sami.

Navíc byla komplikovaná nejen volba budoucího repertoáru, ale i diskuse kolem ní. Zatímco Tomáš preferoval repertoár klasický, mezi sboristy panovala shoda zpívat půl napůl klasiku a pop. Přes veškeré komplikace a neshody se vystoupení s LGMC vydařila. Díky věhlasu londýnského tělesa Doodles vystoupili před totálně vyprodanou a doslova natřískanou Novou scénou Národního divadla a společné vystoupení na zahradě britské ambasády bylo též povedené.

Obě akce byly ovšem již pod taktovkou Marka. Po prázdninách se chtěl Tomáš vrátit ke klasickému repertoáru s tím, že populární písně by byly jen pouhým doplňkem. Nakonec ale z Tomášova návratu sešlo zcela. Zde je třeba ovšem vyzdvihnout, že nebýt Tomáše, žádní Doodles by neexistovali. Jeho přínos v prvních letech byl obrovský a velmi dobře jsme si toho vědomi.

Vystoupení s Londýnem odhalilo ještě jednu tehdejší slabinu Doodles, a to relativně nízký počet členů, přestože nás bylo tou dobou podle veřejných zdrojů již dvacet. Koncert s LGMC se uskutečnil jen ve 12 lidech a jen díky tomu, že někteří z nás byli nadopovaní prášky. A teprve díky koncertu s LGMC se Doodles konečně začali oficiálně a natvrdo prezentovat jako gay sbor.

Po prázdninách

Po prázdninách 2015 tedy převzal řízení Doodles Marek. Slávek Morysek na to po letech vzpomíná: „Překvapovalo mě, když to Marek převzal, jaká se objevila euforie. Najednou chodili na zkoušky všichni a spontánně; nikdo přitom v té době docházku nekontroloval. Ten náboj byl obrovský. Tenkrát byla velká výjimka, když někdo na zkoušku nepřišel.“

Slávek na to téma s odstupem času ale přidává ještě jeden postřeh: „Když lidi přijdou na to, že někdo něco nekontroluje, je otázkou času, kdy to začnou ojebávat. I krávy přijdou do 24 hodin na to, že v ohradníku už není elektřina.“

Po prázdninách 2015 nastala vlna spontánního rozšíření Doodles o kluky, kteří k nám přešli ze sboru AsiHlasy. Začalo to nevinně. Marek si ve své nové pozici nevěděl rady s mnoha věcmi. Například s tím, co je před koncertem potřeba zorganizovat a v jakém časovém předstihu. Znal z AsiHlasů Patrika a věděl díky němu, že tam zpívají další gayové.

Zašel si tedy za jejich sbormistryní pro pár rad a doporučení, jak pěvecké těleso vést, a výsledkem byl postupný odchod jejich kluků k nám. Na Markovu obranu je třeba podotknout, že takovou „krádež“ lidských zdrojů neměl v úmyslu a že se celá situace dál vyvinula spontánně.

Stěhujeme se na Spořilov

Po prázdninách 2015 už také Doodles nezkoušejí v GyBu, ale na základní škole Jižní IV na Spořilově. Dostali jsme se sem díky přátelství s ředitelem školy Danielem Kaiserem a díky tomu, že Vráťa a ZZ sem chodili hrát volejbal s partou Alcedo. První posel LGMC ukazoval instruktážní video k vystoupení před Prague Pride ještě na Budějovické, ale pro společnou zkoušku už posloužila spořilovská tělocvična. 

Myšlenka přesunout tam i pravidelné zkoušky přišla vzápětí. A s tím i řada výhod. Naše současná zkušebna nám dává k dispozici nástroje, možnost napojit mobil na aparaturu a pouštět ukázky z MuseScoru a poskytuje nám i tolik potřebou stabilitu. Časem se ukázalo, že suchá akustika je výhodou a kostelní dozvuk máme k dispozici na chodbě či schodišti. Finanční podmínky jsou přímo fantastické a tělocvična nám dává prostor pro zkoušky s jinými sbory.

Podzim 2015 přinesl vedle několika soustředění sboru v Čelákovicích také koncert u sv. Martina ve zdi v rámci Prague Voices. Pro radnici Prahy 5 odzpívali Doodles jeden z adventních koncertů ve smíchovské Portheimce, na Žižkově si střihli společný koncert s vokální ethno-kapelou Myšáci a v rámci akce Rakovina věc veřejná přidali charitativní koncert s křtem kalendáře v Hotelu Mandarin.

Pokračovat na 2016...